2015. április 7., kedd

Amikor a teafilter öltöztet - Bemutatjuk a győri Kossuth Lajos Szakképző Iskola diákjainak újrahasznosított ruhakölteményét (interjú)


Teafilterből ruhaköltemény – interjú Márki Józsefnével

Márki Józsefné Lívia és kis csapata egy meglehetősen különleges ötlettől vezérelve egy nem mindennapi  viseletet alkotott: teafilterekből készítettek ruhát. Az ötletről és annak megvalósításáról a találmány szellemi atyjával beszélgettünk.  




A ruha eleje


Azért gondolom nem minden előzmény nélküli ez a színes teafilteres-tasakokból
álló csodálatos teafilteres ruhaköltemény. Mesélne nekem arról, mi mindennel
kísérletezett, amíg idáig eljutott?

Mindig szerettem a kreativitással kapcsolatos kihívásokat. Foglalkozom patchwork készítéssel, többféle kézműves technikával. Szívesen készítek családomnak és barátaimnak saját magam ajándékokat. A várost, üzleteket járva felfigyelek a szép textíliákra, papírokra, kellékekre. Rögtön az eszembe jut, mit tudnék készíteni belőlük.

A ruha háta


Adódik a kérdés: miért épp a teafilteres-tasakok? Honnan jött ez az ötlet?

A teafilteres-tasakok a mindennapi életem részei, mert szeretem a finom teákat. Csodálatosan szépek, változatosak a tasakok, soha nem dobom ki őket. Készítettem már belőlük poháralátétet, képeslapot. Innen jött az ötlet, miért ne lehetne egy különleges ruhát varrni belőlük?! Iskolámban, ahol tanítok, karácsonyi teaházat szerveztünk, és az összes tasakot összegyűjtöttük. ezzel egy időben jelent meg a felhívás a „Vedd fel a szemetet!” – öko-divatbemutatóra. Környezettudatos diákjaimmal csapatot alkottunk, nekik is elsőre megtetszett a teafilter ruha ötlete.

 
Így állt össze az elejének a felső része
Honnan vették a szabásmintát?

A szabásminta szerkesztés női ruhakészítő szakon tananyag. Ezeket az ismereteket használtuk. A készítés során a modellünk méretére megszerkesztettük a ruha alapját, majd modelleztük azt. Az eleje három, a háta négy részből szabott.

Így készült az elejének az alsó része


Hogyan készült?

Azonnal kiderült, óriási mennyiségű, különböző színű papírra lesz szükség. Elindult a gyűjtés: munkatársaim, tanítványaim, barátaim hozták a tasakokat. S mivel a  Facebookra is feltettem egy kérést, az ország minden részéből jöttek a csomagok. Ismeretlen emberek Gyöngyösről, Szolnokról, Budapestről jutatták el hozzánk gyűjteményüket. Jeligénk: „Rajtad múlik virul, vagy pusztul!” – mármint a természet, ezzel is a környezettudatosságra akartuk felhívni a figyelmet. Mivel egy viruló és pusztuló tájat terveztünk, szinte minden színre szükségünk volt. Még külföldről is szereztünk teákat. Óriási munka volt, amelyből mindenki kivette a részét. Volt, aki válogatta, rajzolta, szabta, vágta, varrta. A filtereket biozsák anyagra dogoztuk rá. A gyűjtéssel, tervezéssel, kivitelezéssel együtt több hónapig tartott a munka. Négy diákommal öten dolgoztunk rajta. Ők: Németh Hajnalka, Wesztergom Kata, Biró Eszter, Máté Barbara és én. Jómagam 1993 óta, már 22 éve vagyok a tanári pályán. Végzettségem: ruhaipari technikus, műszaki szakoktató tanár, és szociálpedagógus.
 
Így állt össze a hát alsó része
 
Így készült a hát felső része
Nekik milyen szakmai előéletük volt?

Mindegyikük a Győri Kossuth Lajos Ipari Szakképző Iskola, Kollégium és Felnőttek
Középiskolájának tanulója. Ketten 10. évfolyamos női szabók, egyikük fodrász tanuló,
a negyedik gimnazista. Különösebb szakmai előéletük nincs.

Az előkészületek: Biozsákok - ebből készült a ruha alapja


Gyűlnek a teafilteres tasakok


Most, hogy ez a mesebeli szépségű ruhaköltemény elkészült, milyen további célokat tűztek ki?

Ez a ruha egy versenyre készült, ahol Különdíjat kapott. Ősszel is indultunk már csapatban a Szakmák Harmóniáján, ahol I. helyezést értünk el. Ha lesz újabb versenykiírás, természetesen azon is indulunk. Igyekszem továbbra is motiválni tanulóimat. Természetesen a kreatív alkotások készítését sem hagyom abba.

Így készült - A szabás I.

Így készült - A szabás II.


Milyen visszhangja volt ?

A ruháról készült fotót feltettük több kreatív oldalra is, ahol több ezer dicséretet
kapott.

A "zsűri" - a gyerekek imádták



Nincs-e esetleg tervben, hogy valamilyen formában hivatalos rekordként jegyeztessék be ezt a különleges ruhát?

Sokan megjegyezték, hogy nem láttak még soha ehhez hasonlót, így megfordult a fejünkben, hogy hivatalos rekordként is bejegyeztetjük ezt a különleges ruhadarabot.

A ruha modellrajza


 Milyen speciális nehézségekkel, problémákkal járt a teafilteres-tasakok varrása,
s egyáltalán a velük való munka?

Először nehézséget okozott kitalálni, hogy milyen anyagra dolgozzuk rá a tasakokat. A biozsák ötlete Balzer Miklósné Zsuzsa barátnőmtől származott. Ki kellett találni milyen formában szabjuk a tasakokat, hogy azok mutatósak legyenek, végül a levélforma mellett döntöttünk. A ruha terveit követte a színvilág meghatározása. Nem volt könnyű például sötét színű: szürke, barna, fekete papírok megtalálása. A tasakokat egyesével levélformára kellett vágni. Minden darabot egyenként el kellett látni megerősítő aljzattal, majd egyenként terv szerint felvarrni. Miután elkészült a ruha eleje, háta, nagyon nehéz volt összevarrni az oldalait, a mérete miatt. Többen fogtuk, nehogy megsérüljön az alkotás, egy fő pedig varrta.



Milyen következő célokat tűztek ki maguk elé?

Keressük a lehetőséget, hogy ezt a ruhakölteményt minél többen láthassák városunk lakói közül is. Ha tervünk sikerül, hírt adunk róla.


Széles L. Gábor
2015.04.08

3 megjegyzés:

  1. Csodálatos aprólékos kreatív munka! Gratulálok sok sikert kívánok a jövőbe is!

    VálaszTörlés
  2. Fantasztikus ötlet,---és megvalósítás!!!A rekordok könyvébe való!!!

    VálaszTörlés
  3. Ez fantasztikus! Mind az ötlet, mind a megvalósítása az. :-) Hihetetlen, hogy mennyi munkát tettek bele. De megérte, mert gyönyörű (és ötletes!) lett a végeredmény.

    VálaszTörlés